vairavimo mokyklosVos tik nutirpsta pirmasis sniegas, intensyviau ima šviest saulutė ir nors šiek tiek pradžiūsta keliai, į juos išsiveržia motociklai ir mopedai. Motociklo gaudesys ankstyvą pavasarį yra tarsi pirmoji kregždė, pranešanti apie ilgai lauktą ir sulauktą šį metų laiką. Toks garsas tuomet visai malonus, kaip ir gamtos prabudimas. Tačiau vis dažnėjantis šių dviračių transporto priemonių gaudesys net esantiems toliau nuo gatvės kelia susirūpinimą – rodos, kad jie ties posūkiu net nepristabdo. Ir tai – ne tik močiutės su sutrikusia širdies veikla nerimas dėl anūko motociklininko, bet ir policijos suvestinių duomenys – apie avarijose žuvusius motociklo vairuotojus skaitome nuolat. Panašu, kad tik maža jų dalis yra lankiusi vairavimo mokyklas, klausiusi, ką kalba mokyti jų instruktoriai ir kokios yra saugaus vairavimo taisyklės.

Kaip rašoma Kalių eismo taisyklėse, teisę vairuoti mopedus ir lengvuosius keturračius motociklus (AM kategorijos transporto priemones) gali įgyti ne jaunesni kaip 15 metų asmenys. Sukakus 16 m. jau galima vairuoti motociklus, kurių variklio darbo tūris didesnis kaip 50 kub.cm, bet ne didesnis kaip 125 kub.cm ir jų galia neviršija 11 kW (A1 kategorijos transporto priemones). O štai aštuoniolikmečiai gali įsigyti teises ir vairuoti A kategorijos transporto priemones su apribojimais, t.y.  motociklus, kurių galia ne didesnė kaip 25 kW ir galios ir svorio santykis ne didesnis kaip 0,16 kW/kg, bei motociklus su šonine priekaba, kurių galios ir svorio santykis neviršija 0,16 kW/kg. Motociklų be galios apribojimų negalima vairuoti jaunesniems nei 20 metų, nes pagal įstatymą tokia teisė suteikiama sulaukus 21 m. arba, jei asmuo turi ne trumpesnę kaip dvejų metų A kategorijos motociklų su apribojimais vairavimo patirtį.

Pagal Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymą mopedai yra dviratės motorinės transporto priemonės, kurių didžiausias konstrukcinis greitis ne mažesnis kaip 25 km/h ir ne didesnis kaip 45 km/h ir kurių variklio cilindro darbinis tūris ne didesnis kaip 50 kub. cm. Lengvieji keturračiai motociklai yra keturratės motorinės transporto priemonės, kurių eksploatacinė masė ne didesnė kaip 350 kg, didžiausias konstrukcinis greitis ne didesnis kaip 45 km/h. Labai retai paisoma taisyklės, kad draudžiama vežti mopedais, keturračiais motociklais, lengvaisiais keturračiais motociklais, motociklais (išskyrus priekabas) vaikus iki 12 metų ir dėl to atsitinka daug skaudžių nelaimių.

Leave a Reply